The Battle for Beautiful Business is on.

Fixing capitalism. Creating elegant operating systems for our companies that allow them to be effective, not just efficient. Celebrating humans as anti-machines in an age of machines. Enjoying moments of connection, beauty, and wonder that make “our shared humanity” not just a cliché but something so real that we can touch it.

DAY 1 | ARRIVING & DEPARTING

ACADEMY OF SCIENCES

Doors open at 15:00

Saturday, November 2

13:00 - 15:00

Mystery Meetups

Start by meeting a fellow House attendee at a secret location in Lisbon [prior registration required]

15:00 - 17:00

Courtyard Fair

Mingle with fellow attendees, enjoy snacks and drinks, and hear from the hosts of the 17 Chambers of Beautiful Business that took place around the globe this year

16:30 - 18:00

The Awakening Sessions

Four workshops that bring you to your senses

Intelligence | AI Masterclass with Dave and Helen Edwards

Imagination | Improvise and play with Christopher Heimann

Magic | Bend minds and (maybe) forks with Rubens Filho

Constellations | Map your social connections with Robert Rowland Smith

18:00 - 20:00

Community Dinner

20:00 - 21:45

Grand Opening: Major and Minor Keys

With Bianca Castro, Christopher Heimann, Ricardo Marvão, Anja Melander, Beowulf Sheehan, and many others

Hosted by Mykel Dixon, Till Grusche, Monika Jiang, Aditi Khorana, and Tim Leberecht

22:00 - 23:00

Journey to the Moon

Hypnosis session with Nahum [prior registration required]

22:00 - 24:00

Opening Party

 

DAY 2 | Stimulation

ACADEMY OF SCIENCES

Doors open and Breakfast at 8:00

Sunday, November 3

08:00 - 08:30

Daybreaker Rave

09:00 - 10:45

Make Hope

Mark Sagar | Soul Machines

Safiya Umoya Noble | Algorithms of Oppression

Dipti Mehta | Stories of Liberation

Estela Renner | Entertainment against the Climate Crisis

Leyla Acaroglu | Design-led Systems Change

Mathieu Lefevre | More in Common

Hosted by Tim Leberecht, Martin Reeves, and Léa Steinacker

10:45 - 11:30

Coffee Break

11:30 - 13:00

In Tech We Believe

Konstantinos Karachalios | Enlightened Engineers

Emily Church | Using Tech to Democratize Learning

Mickey McManus | The Great Cognitive Depression

Johanna Blakley | Bursting Our Bubbles

Mariana Lin | Keeping AI Weird

Hosted by Léa Steinacker

11:30 - 13:00

The New Senses

Moon Ribas | Seismic Patterns

Yanling Duan | Exponential Tech and Consciousness

Gabriel Jones | VR and AR in the OR

David McCandless | Information is Beautiful

Pauline Brown | Aesthetic Intelligence

Hosted by Martin Reeves

13:00 - 14:00

Community Lunch

14:00 - 15:30

Breakout Sessions

Speaker meet-ups

Poetry in Business with Clare Morgan and Massimo Portincaso

Walk & Talk field trip

Mind Gym: Hack your cognitive capacity with Mickey McManus

The Fitness Loop with Urban Sports Club

15:30 - 16:00

Coffee Break

16:00 - 17:30

New Power

Maria Hengeveld | The Feminist History of Labor Unions

Jess Kutch | The Future of Worker Rights

Kristina Lunz | Feminist Foreign Policy

Ed Gillespie | The Activist as Storyteller

David Li | Innovation Made in Shenzhen

Hosted by Danny Spitzberg

16:00 - 17:30

Unicorns and Zebras

Joanha Cunha | Fair Commerce

Josh Payton and Cheraé Robinson | Designing for Hospitality

Caroline Ramade and Raashi Sikka | Diversity in Tech

Antti Virolainen | Steward-Owned Companies

Hosted by Georgia Frances King

16:00 - 17:30

Alternate Economies

Yichen Feng | Equality-based Investing

Jutta Steiner | Building a Better Blockchain

Safi Bahcall | Loonshots

Laura Francois | Circular Economy Design

Claudia Cornelsen | Universal Basic Income

Hosted by Martin Reeves

17:30 - 18:30

Break

18:30 - 19:30

Changing the World for Real

Léa Steinacker in conversations with Ebele Okobi and Anand Giridharadas

19:30 - 23:00

Grand Party at the Courtyard

Dinner

DJ Cheraé Robinson

Live Performance by Al Pagado

Sensing Earthquakes by Moon Ribas

Portugal by Tiago Pereira


21:00-22:00

Journey to the Moon

Hypnosis session with Nahum [prior registration required]

 

DAY 3 | Immersion

THE BANK

Doors Open and Breakfast at the Bank at 9:00

Monday, November 4

09:00 - 10:30

Morning Run

With Paul Pugh

09:00 - 12:00

Make Your Mark: Paint the Bank!

09:00 - 12:00

Open Morning & BYOS (Bring-Your-Own-Session)

10:00 - 17:30

CO Farm

Field trip to Leyla Acaroglu’s project farm outside Lisbon, departure from the Bank (prior registration required)

12:00 - 14:00

Lunchboxes at the Bank

14:00 - 15:30

The Film Project

Make your own movie, with the help of professional storytellers (prior registration required)

14:00 - 16:00

Follow the Money

A private tour of the Money Museum (prior registration required)

14:00 - 16:30

Beautiful Business Talks - Practice Session

Create your own talk and get coached on delivering it on the final night (prior registration required)

14:00 - 17:00

The Beautiful Game

Join a locker room session at the Bank before departing for our legendary football match at the training grounds of Benfica Lisbon, coached by Ebru Köksal and Nuno Moura (prior registration required)

Hosted by Till Grusche

14:00 - 17:00

Happy Places

Field Trip with Marcel Kampman (prior registration required)

14:00 - 17:00

Secret City Trails

Solve a trail of mysterious riddles and explore Lisbon off the beaten path. Incredible views included (prior registration required)

14:00 - 17:30

Masters of Business Arts

Monika Jiang and Tim Leberecht in conversations with Barbara Martin Coppola, Safiya Umoja Noble, Kate O’Neil, James O’Toole, and Yanbo Xue

15:00 - 16:30

Ethical AI

A workshop hosted by John Havens and IEEE

15:00 - 17:00

Divergent Thinking: The Interactive Board Game

With Megan Davis

16:00 - 17:00

Shareholder Value Funeral March

Help us give last rites to a dying concept

17:00 - 18:30

The Soul of Lisbon

An experiment at the Bank, open to the public

18:30 - 20:00

The Heist

All attendees required at the Bank

20:00 - 24:00

A Beautiful Supper

22:30

Night Cap

 

DAY 4 | Integration

Academy of Sciences (And Across Town in the evening)

Doors open and Breakfast at the Academy at 8:00

Tuesday, November 5

08:00 - 08:30

Daybreaker Rave

09:00 - 09:30

The Fight Club

Join forces and voices to sing fight songs

Hosted by Till Grusche, Monika Jiang, and Tim Leberecht

09:30 - 10:30

The Future of Capitalism

Conversations with Sir Paul Collier and Douglas Rushkoff (video)

10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:30

The Future of You and Me

Jennifer Petriglieri | Couples That Work

Lucas Krump | Helping Men Grow Up Emotionally

Gilad Rosner | Privacy in the Internet of Things

Elaine Kasket | Our Digital Remains

Mariana Lin | Siri and I

Hosted by Mykel Dixon and Aditi Khorana

11:00 - 12:30

Corporate Heartbreak

Kate O’Neill | Tech Humanism

James O’Toole | The Enlightened Entrepreneur

Ben Livshits | Brave New Browsing

Alex Weller | The Purpose of Brands

Stefan Schöpfel | Digital Transformation with Soul

Hosted by Megan Hustad


11:00 - 12:30

Leaders in Despair

With Anthony Howard, Herminia Ibarra, Kristina Lunz, and Ian McDonald

Hosted by Kenneth Mikkelsen


12:30 - 13:30

Community Lunch

13:30 - 15:00

On Water

Anthony Howard | What I Learned from Serving on a Ship

Carmen Stephan | The Fishermen and Orson Welles

Marcos Nisti and Estela Renner | The Amazon and You

13:30 - 15:00

Open-Source and Co-Ops

With Alice Haugh, Jess Kutch, David Li, and Danny Spitzberg

Hosted by Monika Jiang

14:00 - 15:00

Aesthetic Intelligence Masterclass

With Pauline Brown

14:00 - 16:00

Rebels!

Dara Dotz | Hacking Humanitarian Tech

Adah Parris | Subverting the Status Quo

Karel Golta | Innovation Rebellion

Ed Gillespie | Extinction Rebellion

Maria Hengeveld | Working Girls

Yemi Keri | Rising Africa

Hosted by Ebru Köksal

14:00 - 16:30

The “Feedback is a Gift” Room

Enter at your own peril

With Esther Blazquez

15:00 - 16:00

Act Like a Leader, Think Like a Leader, Feel Like a Leader

A conversation with Herminia Ibarra

15:15 - 16:45

Beauty Can Save The World

With Sophie Kleber, Walter Mariotti, Paul Pugh, Fabio Sergio, and Amy Whitaker

Hosted by Till Grusche

15:15 - 16:45

Radical Inclusion

With Yemi Keri, Anja Melander, Josh Payton, Cheraé Robinson, Raashi Sikka, and Shermin Voshmgir

Hosted by Georgia Frances King

15:15 - 16:45

Learning in an Age of Machines

With Emily Church, Yichen Feng, John Havens, Yasmina Vinci, and Jorge Barreto Xavier

16:15 - 16:45

Couples That Work

Jennifer Petriglieri explains how to thrive in love and at work

17:00 - 19:00

Alone Together: The Future of Community

Marcel Kampman | Happy Places

Sophie Kleber | Workspaces of Belonging

Itai Palti | Conscious Cities

Alice Haugh | Tech and the City

José Gil Duarte | Real-Estate Humanism

Tina Roth Eisenberg | Creative Mornings

Victoria Stoyanova | Community Architecture

Lisa Choi Owens | TED Speaks

Hosted by Tim Leberecht and Morgwn Rimel

17:00 - 19:00

Deep Tinker: Data, Science, and Life

With Safi Bahcall, Alexandra Bause, Dara Dotz, Arnaud de la Tour, Roberto Veronese, and Yanbo Xue

Hosted by Massimo Portincaso

19:00

Departure to Dinners

20:00 - 23:00

The Lisbon Dinner Festival

Featuring more than a dozen dinners hosted by locals and partners across town (prior registration required)

 

DAY 5 | Celebration

Academy of Sciences (And the BANK in the Evening)

Doors Open and Breakfast at the Academy at 8:00

Wednesday, November 6

08:00 - 08:30

Daybreaker Rave

09:00 - 09:30

The Fight Club

Join forces and voices to sing fight songs

Hosted by Till Grusche, Monika Jiang, and Tim Leberecht

9:30 - 11:00

Masculinity in the Workplace

Open to all pronouns

With Lucas Krump

9:30 - 11:00

Photography Masterclass

With Beowulf Sheehan

9:30 - 11:00

The “Feedback is a Gift” Room

Enter at your own peril

With Esther Blazquez

10:00 - 11:00

Human Labor

Laura Francois | The Stories of Garment Factory Workers

Hannah Rose Thomas | The Art of Empathy

Hosted by Sarah Souli

11:00 - 12:00

Guilty Pleasures

What happens in the House stays in the House

With Johanna Blakely

11:30 - 12:30

Debating Human Nature

Getting to the DNA of things with Roberto Veronese

11:30 - 12:30

Falling in Love with Tech Again

Forget techlash: Love is sweet the second time around

With Jin Joo Lee, Ben Livshits, Ian McDonald, and Caroline Ramade

Hosted by Georgia Frances King

11:30 - 12:30

Conscious Cities, Love Cities

Can we un-smart our cities?

With Marina Ostrowski, Itai Palti, Josh Payton, and Heberth Sobral

Hosted by Tim Leberecht

12:00 - 13:30

Community Lunch

13:30 - 15:15

AI Will Save the World

With Christian Guttmann, Martin Kemka, Maria Kolitsida, Jin Joo Lee, Twain Liu, and Yanbo Xue

Hosted by John Havens

13:30 - 15:15

It’s All True: Storytelling in an Age of Fake News

With David Creuzot and Lucie Beudet, David McCandless, Dipti Mehta, Laura Francois, and Mariana Santos

Hosted by Aditi Khorana

15:15 - 16:00

Coffee Break

16:00 - 17:45

The Next Level: From Human-Centered to Psychedelics to Quantum to God

Alissa Wilms | The Quantum Leap

Donald D. Hoffman | The Case Against Reality (video)

Robin Carhart-Harris and Martijn Schirp | A Conversation about Psychedelics

Adah Parris | Cyborg-Shamanism

Nahum | A Journey to Outer Space

Hosted by Monika Jiang and Tim Leberecht

18:00

Transfer to the Bank

18:30 - 19:30

Last Supper

19:30 - 21:00

Endings: Our Digital Remains

Write eulogies based on digital footprints

With Elaine Kasket

19:30 - 21:00

Endings: The Post-Apocalyptic Social Contract

How can we live together if we fail to solve the climate crisis?

21:00-23:00

Grande Finale

With Mark Aanderud, Horacio Feirrera, Beowulf Sheehan, Benjamin Schlez, and many others

Featuring Team Battle, The Fight Club’s Final Showdown, and The House Band

Hosted by Mykel Dixon, Till Grusche, Monika Jiang, Aditi Khorana, and Tim Leberecht

23:00-24:00

Silent Farewell Party

24:00

The Happy End

And it ends where it all began