The Battle for Beautiful Business is on.

Fixing capitalism. Creating elegant operating systems for our companies that allow them to be effective, not just efficient. Celebrating humans as anti-machines in an age of machines. Enjoying moments of connection, beauty, and wonder that make “our shared humanity” not just a cliché but something so real that we can touch it.

DAY 1 | ARRIVING & DEPARTING

ACADEMY OF SCIENCES

Saturday, November 2

 

14:00 - 15:00

Praça Di Comércio

Mystery Meetups

A blind date with a fellow attendee

15:00

ACADEMY

Doors Open

15:00 - 17:00

Courtyard

Courtyard Fair

Doors open, coffee and snacks, exhibitions, installations, Chambers of Beautiful Business 

16:30 - 18:00

Various Rooms

Awakening

Workshops to bring you to your senses

POETRY
Poetry in business, with Clare Morgan and Massimo Portincaso

INTELLIGENCE
AI Masterclass with Dave and Helen Edwards

IMAGINATION
Improvisation and play with Christopher Heimann

MAGIC
With Abracademy

RELATIONSHIPS
Constellation work with Robert Rowland Smith

ATTITUDE
With Rock in Rio

18:00

VARIOUS ROOMS

Permanent Spaces Opening

THOUGHT LEADER'S DELIGHT

SUPERDESK

THE MUSIC STUDIO

THE WORKERS

THE APPARATUS OF EUPHONIOUS THINKING

LOVE CITY

LOUNGE

LIVING ROOM

18:00 - 19:30

Courtyard

Dinner

19:30 - 21:45

Library

Playtime

Our Opening Session with Tim Leberecht, Till Grusche, Monika Jiang, Mykel Dixon

21:45 - 24:00

Courtyard

Opening Party

22:00 - 23:00

Library

False Memories

Hypnosis with Nahum

 

DAY 2 | Stimulation

ACADEMY OF SCIENCES

Sunday, November 3

 

8:00

ACADEMY

Doors Open

08:00 - 09:00

Courtyard

Breakfast

08:15 - 08:45

Lounge

Daybreaker Rave

Get your juices flowing

09:00 - 10:45

LIBRARY

Make Hope

With Leyla Acaroglu, Safiya Umoja Noble, Dipti Mehta, Johanna Blakely, Mathieu Lefevre, Beowulf Sheehan, Léa Steinacker, Martin Reeves, Tim Leberecht

10:45 - 11:00

Courtyard

Coffee Break

11:30 - 12:45

Library

In Tech We Believe

With Konstantinos Karachalios, Emily Church, Mickey McManus, Mariana Lin, Martin Reeves

11:30 - 12:45

REd Room

The New Senses

With Moon Ribas, Gabriel Jones, David McCandless, Pauline Brown, Léa Steinacker

12:45 - 14:00

Courtyard

Lunch

14:00 - 15:30

Courtyard

The Courtyard Training Ground

Pick your battle when things get mental and physical

MIND GYM

MIXED MARTIAL ARTS

PSYCHEDELIC BREATHING

SPEAKER MEETUPS

WALK AND TALK

YOUR SESSION

15:30 - 16:00

Courtyard

Coffee Break

16:00 - 17:30

Library

New Power

With Ed Gillespie, Maria Hengeveld, Jess Kutch, Kristina Lunz, David Li, Danny Spitzberg

16:00 - 17:30

Red Room

Zebras and Unicorns

With Joanha Cunha, Josh Payton, Caroline Ramade, Antti Virolainen, Cheraé Robinson, Raashi Sikka, Georgia Frances King

16:00 - 17:30

Lecture Hall

Alternate Economies

With Yichen Feng, Jutta Steiner, Safi Bahcall, Laura François, Yanling Duan

17:30 - 18:30

Courtyard

Wine Break

18:30 - 19:30

LIBRARY

Changing the World for Real

With Ebele Okobi, Anand Giridharadas, Léa Steinacker

19:30 - 24:00

COURTYARD and Various Rooms

Dine & Dance


20:00-21:00

Library

False Memories

Hypnosis with Nahum

 

DAY 3 | Immersion

THE BANK & OUTDOORS

Monday, November 4

 

8:00

The BANK

Doors Open

08:00 - 09:00

The BANK

Breakfast

08:00 - 09:30

STARTING FROM The BANK

Morning Run

With Paul Pugh

08:00 - 12:00

Anywhere

Open Morning

Your Bank, Your City

12:00 - 14:00

The Bank

Lunch

14:00 - 17:30

The Bank

Masters of Business Arts

Live Podcasts with Barbara Martin Coppola, James O’Toole, Safiya Umoja Noble, Yanbo Xue, Kate O’Neill, Tim Leberecht, Monika Jiang, Megan Hustad

14:00 - 17:30

The Bank

Interactive Sessions

PAINT THE HOUSE
with Lisbon artists

DIVERGENT THINKING
The Interactive Board Game with Megan Davis

DANGEROUS IDEAS
A Micro-Learning Experiment with Morgwn Rimel and others

14:00 - 17:30

OUTDOORS

Outings

THE BEAUTIFUL GAME
with Nuno Moura, Ebru Köksal, Till Grusche

STARTUP LISBON
with Ricardo Marvão

MONEY, MONEY
An Excursion to the Museum of Money

HAPPY PLACES
Field Trip with Marcel Kampman

CO FARM
Field Trip

17:30 - 18:30

The Bank

Wine Break

18:30 - 19:30

The Bank

Breaking the Bank

Not your usual co-working space

20:00 - 24:00

The Bank

A Beautiful Supper

 

DAY 4 | Integration

Academy of Sciences

Tuesday, November 5

 

8:00

ACADEMY

Doors Open

08:00 - 09:00

Courtyard

Breakfast

08:15 - 08:45

Lounge

Daybreaker Rave

Get your juices flowing

09:00 - 10:00

Library

The Future of Capitalism

With Sir Paul Collier, Douglas Rushkoff, Tim Leberecht

10:00 - 10:30

Coffee Break

10:30 - 12:00

Library

The Future of You and Me

With Jennifer Petriglieri, Lukas Krump, Gilad Rosner, Elaine Kasket, Mykel Dixon, Aditi Khorana

11:00 - 12:30

Red Room

Corporate Heartbreak

With Kate O’Neill, James O’Toole, Ben Livshits, Alex Weller, Anja Melander, Stefan Schöpfel, Megan Hustad


11:00 - 12:30

Lecture Hall

Leaders in Despair

With Herminia Ibarra, Kristina Lunz, Ian McDonald, Anthony Howard, Kenneth Mikkelsen


12:00 - 14:00

Lunch

13:30 - 15:00

Red Room

On Water

With Anthony Howard, Carmen Stephan, Constance Hockaday, Faye Driscoll, Tim Leberecht

13:30 - 15:00

Lecture Hall

Open-Source and Co-Ops

with David Li, Danny Spitzberg, Jess Kutch, Alice Haugh, Monika Jiang

14:00 - 15:00

Lounge

Aesthetic Intelligence Masterclass

With Pauline Brown

14:00 - 16:00

Library

Rebellion

With Dara Dotz, Karel Golta, Ed Gillespie, Maria Hengeveld, Yemi Keri, Adah Parris, Ebru Köksal

14:00 - 16:30

Love City

The Feedback Room

With Esther Blazquez

15:00 - 16:00

Thought Leader’s Delight

Act Like a Leader, Think Like a Leader, Feel Like a Leader

A conversation with Herminia Ibarra

15:15 - 16:45

Red Room

Beauty Can Save The World

With Fabio Sergio, Paul Pugh, Walter Mariotti, Sophie Kleber, Amy Whitaker, Till Grusche

15:15 - 16:45

Lecture Hall

Radical Inclusion

With Cheraé Robinson, Josh Payton, Raashi Sikka, Anja Melander, Shermin Voshmgir, Yemi Keri

15:15 - 16:45

Lounge

Learning in an Age of Machines

With Yasmina Vinci, John C. Havens, Emily Church, Yichen Feng, Jorge Barreto Xavier

16:15 - 16:45

Thought Leader’s Delight

Couples That Work

A conversation with Jennifer Petriglieri

17:00 - 19:00

Library

Alone Together: The Future of Communities

With Tina Roth Eisenberg, Sophie Kleber, Alice Haugh, Lisa Choi Owens, José Gil Duarte, Itai Palti, Victoria Stoyanova, Marcel Kampman, Morgwn Rimel, Tim Leberecht

17:00 - 19:00

Red Hall

Deep Tinker: Data, Science, and Life

With Dara Dotz, Safi Bahcall, Arnaud de la Tour, Yanbo Xue, Alexandra Bause, Roberto Veronese

20:00 - 24:00

Across Town

The Lisbon Dinner Festival

Over 10 dinners happening at the same time across town in private homes, special restaurants, and unusual locations.

 

DAY 5 | Celebration

Academy of Sciences & the Palace

Wednesday, November 6

 

07:30 - 08:00

Lounge

Daybreaker Rave

Get your juices flowing

08:00 - 09:30

Courtyard

Breakfast

10:00 - 11:30

Lounge

Everyman: Masculinity in the Workplace

With Lucas Krump

10:00 - 12:00

Love City

Photography Masterclass

With Beowulf Sheehan

10:30 - 11:30

Lecture Hall

Human Labor

With Laura François, Hannah Rose Thomas, Sarah Souli

11:00 - 12:00

Thought Leader’s Delight

Guilty Pleasures

With Johanna Blakely

11:30 - 12:30

Supertable

Debating Human Nature

With Roberto Veronese

11:30 - 12:30

Red Room

Falling in Love with Tech Again

With Caroline Ramade, Jin Joo Lee, Ben Livshits, Ian McDonald, Tim Leberecht

11:30 - 12:30

Music Studio

Conscious Cities

With Itai Palti, Josh Payton

12:00 - 14:00

Lunch

14:00 - 16:00

Library

AI Will Save the World

With Twain Liu, Christian Guttmann, Yanbo Xue, Martin Kemka, Jin Joo Lee, Maria Kolitsida, Mariana Lin, John C. Havens

14:30 - 16:00

Lecture Hall

It’s All True: Storytelling in an Age of Fake News

With David McCandless, Dipti Mehta, Laura Francois, David Creuzot and Lucie Beudet, Mariana Santos, Aditi Khorana

15:00 - 16:00

Red Room

Eulogies of Digital Identities

With Elaine Kasket

16:00 - 17:00

Coffee Break

17:00 - 18:45

Library

The Next Level: From Human-Centered to Psychedelics to Quantum to God

With Alissa Wilms, Donald Hoffmann, Robin Carhart-Harris, Martijn Schirp, Adah Parris, Monika Jiang, Tim Leberecht

17:30 - 18:00

Red Hall

A Journey to Outer Space

With Nahum

19:30 - 21:30

PÁTIO DE GALÉ

Closing Dinner

With Mykel Dixon, Horacio Ferreira, Christopher Heimann, and others

21:30-24:00

PÁTIO DE GALÉ

Grande Finale

With Tim Leberecht, Till Grusche, Monika Jiang

TEAM BATTLE

SILENT PARTY

HAPPY END